Congratulations to all Swimmers that Qualified

Gold medals-Olivia Brodie 2, Amelie Hawksley 1, Will Haylett 4, Mienke Putter 2, Jenny Holland 1,Tia Hill 2, Hannah Turner 1, Mark Banwell 1

Silver Medals- Amelie Hawksley 2, Jake Challenger 2, Mienke Putter 1, Robert Banwell 2, Isabella Pillow 1, Will Haylett 2, Lauren Challenger 1, Jenny Holland 1, Mark Banwell 1

Bronze Medals–Mia Tandon 1, Olivia Brodie 1, Isabella Pillow 1, Maya Hatch 1, Mienke Putter 1, Hannah Turner 1, Jake Challenger 2.

Completing the qualifiers all achieving Pb’s Kaci Gibson, Charlie Jarvis, Cade Kirkpatrick, Sophie Chandler, Lucas Hilcenko, Hannah Townsend.

Brilliant effort team

Elaine

Unfortunately you may have a problem logging into the members area, we will fix this error as soon as possible. All licenced times can be viewed on the ASA website.https://www.swimmingresults.org/individualbest/

 

SquadSundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
PurpleAM8-10am6.30-7.30am
PM5-6pm7-9pm7-9pm7-8pm8-10pm
GreenAM8-10am6.30-7.30am
PM7-8pm7-9pm7-8pm8-9.30pm
Red/SilverAM6.30-7.30am
PM5-6pm7-8pm7-9pm7-8pm
Yellow/JuniorAM9-10am6.30-7.30am
PM7-8pm7-8pm7-8pm
White/ DevAM8-9/9-10am
PM7-8pm7-8pm
OrangeAM8-9pm6.30-7.30am
PM7-9pm7-8pm8-10pm
Pink/MastersAM8-9am6.30 – 7.30am
PM8-9pm9-10pm
Land TrainingPM6-6.45pm

Just to confirm that our club championships (Sprints) will be held on

Sat 23rd June

Sat 30th June

Sun 1st July

all 6-8pm, however on Sunday 1st July we may start at 5pm for warm up etc as we hire the pool (4 lanes)-  5-6pm anyway – full details will follow.

 

 

REMINDERS

 

All forms must be filled in with all details including times – if you have any questions please ask committee members at the pool.

Jeanne Barker Open meet Cambridge (Sunday 15th July only – we are hosting JFL on Saturday)

 

All qualifying times must be on the ASA Website (https://www.swimmingresults.org/individualrankings/) and been achieved since 14thJuly 2017

CLUB DEADLINE for entries is 30th May – place entry in Yellow box or hand to a committee member – remember to add your £2 admin fee

 

East Region Open Water Age Group Championships

Swimmers must be 11 by 31st December 2018

CLUB DEADLINE for entries is 31st  May – place entry in Yellow box or hand to a committee member – remember to add your £2 admin fee

 

 

2018 has seen a long run of success for City of Ely Swimming Club at the Cambridgeshire ASA County Championships with members competing across distances from 50m to 1,500m in Whittlesey, Corby and Cambridge.  The Championships culminated on Saturday at Parkside Pools Cambridge with the team relays.  Overall Ely’s team of 36 swimmers competing in individual events finished 4th out of the 10 competing Cambridgeshire clubs.  The avalanche of success for Ely’s young swimmers included 16 Gold medals, 23 Silver medals, 9 medals, 46 sprint finalists, 14 new regional times, over 100 personal bests and 34 smashed club records.

Individual success included top 3 placings in their age groups for Maximilian Veiga overall top boy in Age 11 category and Daniel Kendall placed 3rd in the Age 12 category.  Along the way Maximilian won 9 Golds, 4 Silvers, 6 club records and new regional times whilst Daniel gained 2 Golds, 4 Silvers, 1 Bronze, 5 club records and more regional times.  County Champs also provided major success in the pool for Iona Trainer with 3 Golds, 9 Silvers, 3 Bronzes, improved regional times and an impressive 15 new club records whilst Thomas Alderton gained his first regional time to go with his 2 Silver and 1 Bronze medals.

Other medal winners were Georgia Holgate with 1 Gold and 2 Silvers (plus 1 club record), Ben Alderton with 1 Silver and 1 Bronze, Joseph Alsop with 1 Bronze, Tia Hill with 1 Bronze, Alex Brewis with 1 Gold, Jake Challenger with 1 silver (and 1 club record) and William Haylett with 1 Bronze and a new club record.   The successes continued for Jennifer Holland (1 sprint final), Amelie Hawksley (1 sprint final), Orla Harrison (3 sprint finals), Gina Brewis (2 sprint finals already having regional times), Robert Banwell (1 sprint final), Jasmine Thompson (3 sprint finals and 3 club records),  Kendle Putter (2 sprint finals), Daniel Millard (1 sprint final) and Lexi Harrison (1 club record).  Other swimmers qualifying to swim individually for Ely at the County Championships were George Sporle, Alex Millard, Olivia Brodie, Inez Trainer, Mia Tandon, Rose Beckman, Lauren Challenger, Harriet Smith, Breanna Kehren, Hannah Turner, Charlotte Nash, Grace Stevenson, Enya Freimanaite, Grace Higgins, Grace Lowther and Sarah Hardiment.

Joining the event for Saturdays relays were Jessica Hill, Adrian Kwiecien, Sophia Abbot, Dominic Jones, Sasha Ellis, Alan Taylor, Susie Holland and Derrell Jackson helping Ely finish 4th in the relays also.

Head Coach, Elaine Hill, said “Superb results; so proud of everyone who took part, and our team relay spirit was awesome!”